Risotto z kurczakiem, marchewką i groszkiem
2025-01-02Ryż na mleku to pomysł na zdrowe śniadanie, lekki obiad czy kolację na ciepło. Można go podawać także na zimno, z owocami stworzy pyszny deser. Daje wiele możliwości co do użycia składników takich jak choćby owoce, bakalie czy przyprawy. Może się trochę kojarzyć z posiłkiem dla dzieci. Jednak dobrze przygotowany, jest idealną propozycją dla każdego, w tym dla osób dbających o zdrowe odżywianie. Ta potrawa dobrze komponuje się z cynamonem, a ten smakowo często bywa łączony z jabłkiem. Jednak nasza propozycja jest bardziej egzotyczna. Bo ta przyprawa też jest egzotyczna, więc świetnie skomponuje się z owocami tropikalnymi, pomarańczą i melonem. Ryż na mleku z dodatkiem owoców oraz korzennej przyprawy jest pożywny, a przy tym zdrowy.
Skąd wywodzi się ryż?
Należy do najpopularniejszych zbóż na świecie i najstarszych roślin uprawnych. Jego właściwości odżywcze oraz zdrowotne doceniano już w starożytności. Pierwsze uprawy datuje się na około 5 tys. lat wstecz i wschodnią Azję, skąd prawdopodobnie dotarł na Bliski Wschód. Dzięki wyprawom Aleksandra Wielkiego do Indii miał trafić do Grecji i w rejon Morza Śródziemnego. Mówi się też, że do Hiszpanii przywieźli go Arabowie z północnej Afryki podczas podbojów półwyspu Iberyjskiego. Stamtąd miał dotrzeć dalej na kontynent, a do Ameryki wraz z kolonizatorami.
Co warto wiedzieć o ryżu?
Ryż to rodzaj zboża, a dokładniej produkt zbożowy z rodziny wiechlinowatych. Występuje na całym świecie w obszarze klimatu ciepłego i gorącego. Uprawy są powszechne na obszarach dużego zaludnienia oraz w pobliżu rzek, bo wymagają pracochłonnego sadzenia, nawadniania i zbiorów. Ryż mokry ma tysiące odmian i jest rośliną bagienną, która musi rosnąć w płytkiej wodzie. Niektóre odmiany są dostosowane do warunków środowiskowych. Na przykład istnieje ryż suchy uprawiany bez nawadniania, ale dający mniejsze plony.
Ryż spożywczy pozyskiwany z ryżu siewnego stanowi obecnie około 1/3 podstawy wyżywienia światowej ludności. Choć niektóre źródła podają, że nawet dla połowy populacji jest głównym składnikiem diety. Po kukurydzy zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji zbóż. Najwięksi producenci to Chiny, Indie i Indonezja, gdzie spożycie jest największe. W południowej oraz wschodniej Azji jest tym, czy dla nas chleb i ziemniaki. A dla nas bywa zamiennikiem produktów skrobiowych. Dodaje energii i dobrze zaspakaja głód, ale jest też ceniony w dietach lekkostrawnych oraz bezglutenowych. Co ważne, nie zawiera alergenów.
Rodzaje i właściwości
Ryż jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu. Nadaje się do potraw wytrawnych, jednodaniowych, jako dodatek do zup, mięs czy sosów, do sałatek oraz deserów. Jest łatwy w przygotowaniu i neutralny w smaku, a za to bogaty w wartości odżywcze. Składa się głównie z węglowodanów, zawiera też błonnik, mikroelementy, białko oraz witaminy. Wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i korzystnych dla naszego organizmu działań. Choć jest najłatwiej przez niego przyswajalnym oraz tolerowanym zbożem, to jest wolno trawiony, co zapewnia uczucie sytości.
Należy dodać, że są różne odmiany, które różnią się smakiem, wyglądem, kształtem ziarna, wchłanianiem wody oraz pęcznieniem. A także zawartością substancji odżywczych, a co za tym idzie właściwościami. Rozróżnia się ryż krótko, średnio i długoziarnisty. Kolory to biały, brązowy (naturalny), czerwony, czarny oraz żółty. W ramach tych kryteriów znajduje się kilka odmian.
Pełnoziarniste, ciemniejsze odmiany takie jak ryż brązowy, mają wyższą wartość odżywczą i zawartość składników. Ryż biały jest pozbawiony łusek, więc zawiera ich mniej. Polerowanie, czyli przetwarzanie sprawia, że traci ich znaczną część, tę która występuje w zewnętrznych warstwach. Na przykład ma w sobie mniej błonnika, białka i witamin z grupy B. Za to dzięki wyższemu indeksowi glikemicznemu dostarcza szybko przyswajalnej energii. Ze względu na potrzeby zdrowotne, warto sięgać po odpowiedni dla siebie ryż.
Dodatki
Cynamon, wysuszona kora cynamonowca, to jedna z najpopularniejszych przypraw o charakterystycznym aromacie. Ceniony jest za właściwości smakowe, prozdrowotne i lecznicze. Zawiera korzystne dla organizmu związki.
Uważany za owoc słodki melon, w rzeczywistości jest warzywem, rodzajem ogórka z rodziny dyniowatych. Jest niskokaloryczny, stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych i wykazuje właściwości prozdrowotne.
Pomarańcza wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Tak jak inne cytrusy, jest bogatym źródłem witaminy C, ale też innych cennych składników oraz wartości odżywczych.
Ryż na mleku z cynamonem i owocami
Kategoria: ryż na mleku z cynamonem i owocami, ryż na mleku, ryż na mleku z cynamonem, ryż, mleko, cynamon, owoce, śniadanie, deser, przepisyStopień trudności łatwy4-6
porcje40
minut30
minutSkładniki
200 g ryżu
około 600 – 700 ml mleka
pełna łyżeczka masła
łyżka miodu (opcjonalnie 3 – 4 łyżeczki cukru trzcinowego)
łyżeczka cynamonu
ćwierć melona pomarańczowego startego na grubych oczkach – melba lub kantalupa
sok z połowy pomarańczy + kawałki do udekorowania
2 łyżki prażonych, posiekanych orzechów włoskich
Przygotowanie
- Do garnka wlej mleko i zagotuj.
- Dodaj przepłukany ryż oraz masło i gotuj pod przykryciem na małym ogniu około 30 minut. Od czasu do czasu mieszaj, żeby się nie przypaliło. Ryż powinien wchłonąć mleko i lekko się rozkleić, tak, żeby konsystencja była kremowa.
- Dodaj sok z pomarańczy, melona, miód oraz cynamon, delikatnie wymieszaj, przykryj i zostaw na 10 minut.
- Nakładaj do miseczek, podawaj posypane prażonymi orzechami z kawałkiem pomarańczy.
Uwagi
- Możesz użyć innych proporcji mleka i ryżu, zależnie od preferowanej gęstości, mniej lub bardziej rozrzedzonej.
- Jeżeli chcesz uzyskać bardziej cynamonowy lub słodki smak, dodaj cynamon i cukier trzcinowy do gotowania ryżu.
- Możesz użyć ugotowanego uprzednio ryżu. Wtedy zalej go około 2 szklankami mleka i gotuj na wolnym ogniu do zagotowania, wchłonięcia części mleka i lekkiego rozklejenia się ryżu.