Karp smażony w dzwonkach
2024-12-10Cynamonowe muffinki
2024-12-12Herbaciane napoje to źródło wyjątkowych smaków. Są rozgrzewające i idealnie nadają się na zimowe wieczory. Zwłaszcza z aromatycznymi, korzennymi, także rozgrzewającymi przyprawami. Ich rozchodzący się po domu zapach zawsze przywodzi na myśl świąteczny klimat. Dlatego zimowa herbata z pomarańczą, cynamonem, goździkami i anyżem świetnie sprawdzi się nie tylko w chłodniejsze dni, ale też jako dodatek do świątecznych pierniczków.
Pomarańcze w naszym kraju od lat pojawiają się na Święta obowiązkowo. Jest to też czas, kiedy najczęściej sięgamy po przyprawy korzenne. Wykorzystywane są do różnych napojów i wypieków, a nawet dań wytrawnych. Wszystkiemu nadają wspaniałego smaku oraz aromatu. Herbata z pomarańczą i takimi dodatkami jest też skarbnicą wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych. Składniki, podobnie jak czarna herbata, wykazują korzystne dla naszego organizmu działanie. Dla jego pełni, do naparu polecamy użyć dobrej jakości czarnej herbaty liściastej.
Czarna herbata
Czarną herbatę pozyskuje się z pąków i młodych liści krzewu Camellia sinensis. Rośnie głównie w południowo-wschodniej Azji. Kraje z tych regionów przodują w produkcji. Dominuje w skali światowej i jest najpopularniejsza, choć za najzdrowszą uznaje się zieloną. Jednak według badań, czarna wiele jej nie ustępuje w kwestii właściwości prozdrowotnych. Zawiera antyoksydacyjne polifenole, głównie garbniki, a także sporo fluoru, alkaloidy, witaminy, minerały i olejki eteryczne. Jednak ze względu na działanie teiny, zaleca się pić ją w rozsądnych ilościach i nie spożywać podczas jedzenia, a raczej po ciężkostrawnych oraz tłustych posiłkach.
Zdrowa pomarańcza
Pomarańcza jest uniwersalnym owocem, który można jeść sam, pić sok, dodawać do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jest źródłem wielu cennych składników oraz wartości odżywczych. Dostarcza przede wszystkim witaminę C, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, minerały, zdrowe kwasy, błonnik oraz beta-karoten. Nie jest kaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Około 85% składu stanowi woda.
Co ciekawe, pomarańcza jest określeniem zwyczajowym kilku gatunków z rodziny Citrus, a nie odrębną nazwą dla jednego. Najpopularniejsza jest pomarańcza słodka, pochodząca z Azji południowo-wschodniej. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z około 300 roku p.n.e.
Przyprawy korzenne – właściwości
Aromatyczne przyprawy korzenne wykazują nie tylko rozgrzewające, ale też między innymi przeciwzapalne oraz antybakteryjne właściwości, wspierają także procesy trawienne.
Cynamon jest pozyskiwany z suszonej kory drzewa cynamonowego. Ma formę proszku lub rulonów oraz słodko-korzenny, lekko piekący smak i intensywny zapach. Używa się go do rozgrzewających napojów i wypieków, a nawet do wytrawnych dań. Dobrze aromatyzuje i podkreśla potrawy. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, dezynfekujące, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Przyspiesza przemianę materii, dobrze wpływa na trawienie oraz oddychanie. Jest również stosowany w kosmetyce i lecznictwie.
Goździki to nierozkwitnięte, wysuszone pąki kwiatowe czapetki pachnącej, pochodzącej z Azji. Nazwa pochodzi od kształtu przypominającego gwóźdź. Mają cierpko-gorzki, korzenny smak oraz słodki, a jednocześnie ostry i silny aromat. Rozdrobnienie i obróbka cieplna go potęgują. Zawierają wiele korzystnych składników odżywczych i wykazują wiele właściwości zdrowotnych. To wszechstronna przyprawa zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, cukierniczym, farmaceutycznym oraz w medycynie.
Nazwa anyż gwiaździsty nawiązuje do kształtu owoców drzewa badian wyglądających jak ośmioramienne gwiazdki. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest używany jako przyprawa o charakterystycznym, słodko-korzennym smaku i intensywnym zapachu. Ma zastosowanie w kuchni i cukiernictwie, przemyśle farmaceutycznym oraz perfumeryjnym. Zawiera przeciwutleniacze i olejek eteryczny, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze oraz moczopędne. Pobudza też wydzielanie soków żołądkowych, korzystnie wpływając na trawienie.
Zimowa herbata z pomarańczą
Kategoria: zimowa herbata z pomarańczą, herbata, zimowa herbata, herbata z pomarańczą, pomarańcza, napój, kubek, dzbanek, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje15
minutSkładniki
2 łyżki czarnej herbaty liściastej
litr wody
2 pomarańcze
większa laska cynamonu
anyż – 4 gwiazdki
8 goździków
opcjonalnie kawałek korzenia imbiru
syrop z agawy (opcjonalnie jasny miód lub sok malinowy)
Przygotowanie
- Zaparz w zaparzaczu herbatę, dodaj cynamon, goździki oraz anyż, przykryj i zostaw na kilka minut.
- W tym czasie jedną pomarańczę sparz, pokrój w plastry, a następnie w połówki, dodaj do naparu.
- Z drugiej pomarańczy wyciśnij sok i dodaj do naparu, gdy lekko przestygnie.
- Przed podaniem posłódź herbatkę syropem z agawy, miodem lub sokiem.
Uwagi
- Przepis możesz modyfikować zależnie od upodobań, wykorzystując inne ilości przypraw. Na przykład nie każdy lubi smak anyżu, można wtedy dodać go mniej.