Lasagne ze szpinakiem i ricottą
2023-06-30Norweska dieta dwutygodniowa
2023-06-30Jaki sprzęt audio do domu kupić?
Najprostszą opcją dla początkujących jest zakup gotowych zestawów Hi-Fi. Jednak w takim przypadku lepiej byłoby wybrać coś droższego i sprawdzonego, najlepiej dobrej marki. Można również poczynić nieco więcej starania i samemu zbudować własny zestaw stereo. Dzięki temu mamy pewność, że będzie w nim dokładnie to, co nam odpowiada i sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu.
Nie jest łatwo odtworzyć doznania, jakie daje obecność na koncercie ulubionych wykonawców. Dlatego rodzaj i jakość sprzętu Hi-Fi jest tak istotny, żeby dźwięk nie był słaby i trzeszczący. Porządny sprzęt audio pozwala na usłyszenie wszystkiego co dzieje się w utworze, dostrzeżenie jego warstw dźwiękowych i całego piękna. Jak uzyskać taki efekt we własnym domu?
Jaki kupić sprzęt audio do domu?
Podstawą zestawu stereo jest oczywiście źródło dźwięku. Najczęściej jest to odtwarzacz płyt CD, koneserzy tradycji wybierają też gramofony na płyty winylowe. Można również podłączyć obydwa rodzaje odtwarzaczy do zestawu stereo. Źródło dźwięku to także tuner analogowy lub cyfrowy. Dla miłośników odtwarzania muzyki strumieniowej, można pomyśleć o odtwarzaczu strumieniowym.
Następny element to amplituner lub wzmacniacz, który zgodnie z nazwą wzmocni dźwięk ze źródła oraz przekaże go do kolumn i głośników. To one są kolejną częścią zestawu Hi-Fi. Zwykłe kolumny sprawdzą się w mniejszym pomieszczeniu. Jeśli pokój jest duży, lepszy będzie zestaw głośników lub mocniejsze kolumny.
Na co zwracać uwagę wybierając pierwszy zestaw stereo do domu?
Na początku dobrze zdecydować, czy sprzęt Hi-Fi będzie współpracował z innymi sprzętami. Istotne jest też połączenie wszystkiego, za pomocą kabla lub bezprzewodowo. W tym drugim przypadku urządzenia powinny mieć technologię Bluetooth lub Wi-Fi. Należy pamiętać, że kabel także ma wpływ na brzmienie dźwięków. Okablowanie trzeba dobrać do konkretnego systemu. Warto zaopatrzyć się przy okazji w specjalną listwę, dedykowaną do sprzętu audio.
Wybierając zestaw audio, dobrze jest przetestować odtwarzacz w sklepie, najlepiej na swojej, dobrze znanej płycie. Istotne są takie parametry jak zakres częstotliwości czy ilość Watów. Wiele osób myśli, że im głośniejsze niskie tony, tym muzyka brzmi efektowniej. Tymczasem to może zagłuszać partie wokalne oraz pozostałe sekcje muzyczne i instrumenty. Niskie tony powinny uaktywniać się tylko w momentach, kiedy są potrzebne w utworze. Podobnie jest ze zbyt wysokimi tonami.
Wzmacniacz jest wystarczający do słuchania muzyki. Do innych funkcji służy bardziej rozbudowany amplituner. Amplituner zamiast wzmacniacza to połączenie wzmocnienia z tunerem analogowym, nowoczesna wersja posiada szereg innych funkcji. Jednak według wielu osób wydzielony wzmacniacz zapewnia lepszy dźwięk.
Do małych pomieszczeń nie warto wybierać kolumn o zbyt dużej mocy i wielkości. Dobre będą kolumny podstawkowe, które można umieścić nawet na półkach. Kolumny duże i mocne oraz podłogowe sprawdzą się w większych pomieszczeniach powyżej 20m2. Kolumn najlepiej nie ustawiać bezpośrednio przy ścianie. W praktyce najlepiej jest poeksperymentować z ustawieniem głośników, analizując jego wpływ na brzmienie. Najlepiej, jeśli kolumny są skierowane do wewnątrz, w kierunku osoby słuchającej. Jeśli jest dość miejsca, warto odsunąć je od elektroniki, żeby zapobiec wibracji sprzętu.
To samo dotyczy wzmacniacza, dobrze jeśli jest oddzielony od odtwarzacza CD. Najlepsze będą osobne półki. Jeśli mamy bardzo mało miejsca, można wybrać kolumny aktywne z wbudowanym wzmacniaczem. Jest to wygodny zestaw audio na początek. Nie potrzeba martwić się jak ustawić parametry wzmacniacza.
Jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, warto zwrócić uwagę na akustykę pomieszczenia. Puste przestrzenie mogą generować tak zwany pogłos. Dobrze pamiętać, że tekstylia i tkaniny go eliminują.
Czy sprzęt audio musi drogo kosztować?
Tu istotne jest czy wybieramy tylko podstawowy zestaw audio, czy szukamy dodatkowych funkcji. Niektóre wzmacniacze mają wbudowany przetwornik DAC, więc można odtwarzać pliki audio z komputera, podłączyć telewizor lub dekoder TV dla poprawy jakości dźwięku. Moduł Bluetooth z kolei pozwala bezprzewodowo przesyłać dźwięki z urządzeń mobilnych. Niektóre odtwarzacze CD mają obsługę funkcji sieciowych.
Podstawowy zestaw audio kupuje się na zasadzie po 30% kwoty na trzy elementy i 10% na okablowanie. Za około 5.000 zł można kupić już przyzwoity sprzęt Hi-Fi. Jednak na pierwszy zestaw audio nie warto wydawać zbyt dużo. Z czasem można go przecież modyfikować lub rozbudować. Dobrze najpierw zdecydować i sprawdzić, jakie parametry sprzętu Hi-Fi będą dla nas odpowiednie. Jeśli wypróbujemy jakość dźwięku w sklepie, może się okazać, że tańsze urządzenie w zupełności spełni nasze oczekiwania.