Szarlotka dyniowa z cukrem pudrem
2022-09-12Quiche Lorraine – placek zalany masą jajeczno-śmietanową
2022-09-13Tłusty Czwartek to taki dzień, kiedy nawet osoby unikające słodyczy czy za nimi nie przepadające sięgają po tradycyjnego pączka. Oczywiście miłośnicy zajadają się pączkami cały rok, choć wiele mówi się o ich kaloryczności. Ale akurat w tłusty czwartek najczęściej kalorii się nie liczy.
Jako naród przywiązany do tradycji, Polacy chętnie w tłusty czwartek kupują pączki i zjadają się nimi żeby tradycji stało się zadość. Ale w dobie coraz większej świadomości żywieniowej, wiele osób woli różne potrawy, dodatki i słodkości przygotowywać samodzielnie. Mamy wtedy pewność użytych składników, braku ulepszaczy i konserwantów. Składniki można też dobierać do potrzeb i własnego smaku. Tylko jak znaleźć dobry przepis na domowe pączki? Podpowiadamy wszystko, co trzeba wiedzieć o pieczeniu pączków.
Tradycyjne pączki w domu
Pączki tradycyjnie wykonuje się na bazie ciasta drożdżowego, złożonego z mąki pszennej, masła, mleka, jajek i świeżych drożdży. Dodatkiem jest cukier, szczypta soli i opcjonalnie odrobina spirytusu lub rumu.
Domowe pączki nie jest trudno wykonać, jednak sekretem jest dobrze wyrobione ciasto. Tylko wtedy słodkości będą lekkie i puszyste. Po wyrobieniu ciasta, uformowane i lekko przyduszone kulki odstawia się do wyrośnięcia. Nadziewane są przed lub po usmażeniu. Klasyczne nadzienie to marmolada lub konfitura z róży. Można użyć likieru alkoholowego, czekolady, budyniu czy bitej śmietany. Pączki smażymy w głębokim tłuszczu, najlepszy jest smalec lub klarowane masło, można też użyć oleju roślinnego. Po usmażeniu pączki posypuje się cukrem pudrem, polewa lukrem, może to być też czekolada oraz dodatek jakiejś posypki czy skórki cytrusów.
Pączki na Tłusty Czwartek
Jak większość innych rzeczy przygotowanych samodzielnie, domowe pączki są najlepsze! Przepisy na pączki wykonywane w domu zasadniczo mają podobną i podstawową bazę jeśli chodzi o składniki. Mogą różnić się jednak proporcjami, co może wpływać na różnice w wyglądzie i smaku ciasta po upieczeniu.
Czy domowe pączki są zdrowe?
Jak na wstępie wspomnieliśmy, pączki kojarzą się z liczeniem kalorii. Jeśli więc ktoś pomimo tradycji jedzenia pączków w tłusty czwartek tego się obawia, może przygotować zdrowe pączki domowe. Wystarczy upiec je w piekarniku, choć jest to czasochłonne, a piekarnik zużywa dużo prądu. Jest jednak ekonomiczniejsza i szybsza metoda. Pieczone pączki bez głębokiego tłuszczu można zrobić we frytkownicy beztłuszczowej która wykorzystuje działanie gorącego powietrza. To wszechstronne urządzenie, w którym można przygotować wiele różnych potraw.
Tradycyjne domowe pączki na Tłusty Czwartek
Kategoria: Przepisy, DeseryStopień trudności Średni12
porcje1
godzina3
minutySkładniki
- Ciasto:
Mąka pszenna 400g
Mleko 200ml
Cukier 35g
2 łyżki spirytusu
Masło 40g
Drożdże 20 g świeżych lub 5 g suchych
Żółtka 4 sztuki
Odrobina cukru waniliowego
Jajko opcjonalnie – 1 sztuka
Szczypta soli
- Nadzienie:
200 g marmolady lub inne nadzienie według uznania
- Posypka:
Cukier puder do posypania
- Dodatkowo:
Litr tłuszczu do smażenia
Przygotowanie
- Masło roztopić w garnuszku i odstawić do wystudzenia, a mleko osobno podgrzać.
- Zaczyn – drożdże rozkruszyć i rozetrzeć z łyżką cukru, dobrze wymieszać z łyżką mąki i 3 łyżkami ciepłego mleka.
- Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 20 – 30 minut. Można ją włożyć do garnka z ciepłą wodą, żeby drożdże dobrze się spieniły. Do wyrastania zaczynu i ciasta można użyć nagrzanego do 30º piekarnika.
- Pozostałą mąkę wsypać do dużej miski. Warto ją napowietrzyć za pomocą przesiewacza do mąki.
- Dodać żółtka, ciepłe mleko oraz zaczyn i sól. Po wymieszaniu składników można zacząć wyrabiać ciasto.
- Masło i spirytus najlepiej dodać pod koniec i jeszcze wyrabiać. Dla tradycyjnej metody wyrabiania ciasta sprawdzi się stolnica do wygniatania ciasta na pączki. Najlepiej, jeśli ciasto na domowe pączki jest gładkie i jednolite, ale w miarę luźne.
- Po wyrobieniu ciasta odstawić je do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na godzinę, półtorej, najlepiej w szerokiej misce. Po wyrośnięciu przełożyć ciasto na pączki na stolnicę lub matę silikonową podsypane mąką. Ciasto trzeba chwilę wyrabiać, żeby w ten sposób pozbyć się powietrza.
- Jeśli planujemy nadziewanie pączków przed smażeniem, należy krążki rozpłaszczyć w dłoni, łyżeczką nałożyć nadzienie i brzegi zlepić formując kulkę. Jeśli pączki nadziewamy po usmażeniu, nadzienie umieszczamy w rękawie cukierniczym i ostrą końcówką wciskamy do pączka.
- Już podczas wyrabiania pączków dobrze jest wstawić tłuszcz do ich smażenia. Najlepiej podgrzewać go długo i wolno w szerokim garnku do temperatury 180º. Do smażenia pączków sprawdzi się brytfanna z przykrywką. Można wrzucić kawałek ciasta, jeśli od razu wypłynie i zacznie się smażyć tłuszcz jest gotowy.
- Wyrośnięte pączki wrzucamy do tłuszczu, najlepiej odwrotną stroną niż były przygotowane. Smażymy je około 2-3 minut z każdej strony, regulując temperaturę tłuszczu, żeby pączki za szybko się rumieniły i nie usmażyły tylko z wierzchu.
- Smażymy je partiami po kilka sztuk, powinny swobodnie pływać w tłuszczu. Do wyławiania pączków przyda się łyżka cedzakowa. Wykładamy je na ręczniczki papierowe.
- Jeśli planujemy lukrowane pączki na tłusty czwartek, najlepiej maczać je w lukrze gdy są jeszcze ciepłe. Lukier ładniej i lepiej się rozprowadzi. Wykonujemy go z cukru pudru, jeśli akurat nie mamy można zmielić zwykły cukier elektrycznym młynkiem do kawy.
- Cukier puder należy dokładnie wymieszać z wodą do odpowiedniej gęstości. Jeśli nadziewamy pączki po usmażeniu oraz posypujemy cukrem pudrem, należy to zrobić po ich wystygnięciu. W ten sposób domowe pączki na tłusty czwartek są już przygotowane i gotowe.