Spaghetti bolognese
2024-05-16Ogórki małosolne
2024-05-24Gołąbki to potrawa składającą się z farszu, który zwija się w rulony o wyglądzie krokietów w blanszowanych liściach kapusty. Tradycyjnie jest to kapusta biała, a farsz to wieprzowe mięso mielone wymieszane z ryżem, a także dodatkami jak surowe jajko czy cebula. Farsz doprawia się przyprawami, a następnie gołąbki są smażone na tłuszczu bądź pieczone czy duszone w wywarze. Bardzo często są to gołąbki w sosie pomidorowym, lub z takim podawane. To jedna z ulubionych i bardzo popularnych potraw wśród Polaków, uznawana za danie typowo domowe. Choć jest dość pracochłonna, to z pewnością warta przygotowania. Wersje, zestawienia i składniki mogą być różne. My proponujemy klasyk, a więc tradycyjną wersję gołąbków, ale bez sosu pomidorowego. Są to gołąbki smażone, czyli świetna alternatywa dla długiego duszenia w sosie lub bulionie. Wymagają mniej czasu, a przypieczona kapusta świetnie komponuje się w mięsnym farszem.
Skąd pochodzą gołąbki i dlaczego tak się nazywają?
Gołąbki to tradycyjna potrawa w krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej. Są to tereny, gdzie dość powszechnie od kilku wieków uprawiało się kapustę. Dlatego ta potrawa była najczęściej kojarzona z jedzeniem dla ludzi biedniejszych, i do dziś rzadko spotyka się ją w lepszych restauracjach.
Co łączy faszerowane liście kapusty z gołębiami? Teorii na temat pochodzenia tej charakterystycznej nazwy jest wiele. Niektóre źródła tłumaczą to podobieństwem kształtu ptaka i potrawy. Źródła etymologiczne podają, że prawdopodobnie nazwa jest zapożyczeniem od ukraińskiego gołąbka, czyli słowa „hołubci, i dotarła do Polski w XIX wieku. Podobno to wtedy tam zaczęto je najpierw przyrządzać.
Pochodzenie potrawy i nazwy właśnie z języków wschodniosłowiańskich jest jedną z częstszych teorii. Inne źródła mówią, że nazwa ma zapożyczenie orientalne z Bliskiego Wschodu. Jeszcze inne sugerują powstanie nazwy jako nawiązanie do francuskiej oraz dworskiej potrawy, czyli faszerowanych gołębi owijanych w liście kapusty i pieczonych. Uboższe warstwy miały to przerobić na farsz z kaszy oraz ziemniaków, owijany w liście kapusty.
Różne kraje – różne gołąbki
Choć jest to potrawa klasyczna, w różnych kuchniach i krajach ma swoje wersje oraz odmiany, włącznie z regionalną nazwą. Farsz, a w tym mięso i pozostałe składniki mogą być różne. W niektórych wersjach używa się kapusty włoskiej, a w krajach Europy Południowo – Wschodniej liści winogron.
Na Kresach Wschodnich, skąd mają pochodzić, gołąbki często zawijane są w kiszone liście kapusty i pieczone. Pierwotnie miała być to potrawa postna z farszem z kaszy gryczanej i ziemniaków, podawana jako danie wigilijne. Obecnie w ciągu roku przyrządza się je także z mięsem mielonym i kaszą.
Co ciekawe, podobno europejscy Żydzi zaadoptowali tą potrawę z kuchni słowiańskiej. Ta wersja nazywa się holishkes, holiszkes, i są to klopsiki mięsne zawijane w liście kapusty, podawane z słodko-kwaśnym sosem pomidorowym.
Ciekawostka: Istnieje danie zwane leniwe gołąbki. Jest to wymieszane mięso i poszatkowana kapusta, formowane w kotlety mielone i smażone.
Gołąbki smażone
Kategoria: gołąbki, gołąbki smażone, obiad, przepisy, kapustaStopień trudności średni10
sztuk1
godzina10
minut1
godzinaSkładniki
1 kapusta biała
600 g mielonego mięsa wieprzowego – łopatka, karkówka
2 cebule
150 g ryżu po ugotowaniu – około 50 g suchego
1 jajko
2 łyżki bułki tartej
olej lub tłuszcz roślinny
po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu
Przygotowanie
- Najpierw ugotuj ryż według wskazania producenta.
- W międzyczasie z kapusty usuń wierzchnie, brzydkie liście oraz wytnij głąb, i wyciętą stroną włóż ją do dużego garnka z wrzątkiem.
- Na małym ogniu gotuj około 10 minut, odwróć i gotuj około 5 minut.
- Wyjmij kapustę z garnka i zostaw do wystudzenia.
- W międzyczasie cebulę drobno posiekaj.
- Do dużej miski włóż mięso, dodaj jajko, cebulę, bułkę tartą oraz przyprawy i wymieszaj.
- Rozbierz kapustę z liści i delikatnie wycinaj z nich środkowe, zgrubiałe części tak, żeby jak najmniej uszkodzić liść.
- Układaj po 1 większym liściu grubszą stroną od dołu, i po 2 mniejsze na nim, żeby uzyskać zwartą podstawę do nałożenia farszu.
- Do mięsa dodaj ryż, wymieszaj i wyrób masę rękami, w razie potrzeby dopraw jeszcze do smaku, farsz powinien być wyrazisty.
- Formuj dłońmi lekko spłaszczone, podłużne kotlety, wielkości mieszczącej się na przygotowanej bazie z liści, i nakładaj na nie farsz.
- Boki liści zawiń na farsz, a potem zwijaj ciasno gołąbki od grubszej, dolnej strony.
- W razie potrzeby obwijaj je nitką.
- Do smażenia gołąbków najlepiej użyj brytfanny.
- Rozgrzej trochę oleju lub tłuszczu roślinnego, tak żeby dno było lekko pokryte.
- Układaj gołąbki obok siebie i smaż na wolnym ogniu, raz po raz je przewracając.
- W razie potrzeby podlewaj lekko wodą, żeby się nie przypalały, ale stopniowo rumieniły.
- Zależnie od wielkości, smaż po około 15 – 20 minut po każdej ze stron, kapusta powinna zrobić się miękka, a jej wierzchnia część brązowawa.
Uwagi
- Cebulę możesz najpierw lekko zeszklić na odrobinie oleju.
- Jeśli używasz suchszego mięsa, zamiast bułki tartej użyj namoczonej kajzerki.
- Wrzątek do sparzenia kapusty możesz posolić. Możesz też krótko sparzyć same, najładniejsze liście po kilka sztuk.
- Po sparzeniu układaj liście na talerzu odwróconym do góry dnem, żeby zachowały kształt.
- Żeby gołąbki były udane, trzeba umiejętnie zawinąć liście kapusty, tak by były ściśle zwinięte i farsz się nie wydostał. Można najpierw zawinąć grubszą, dolną część, potem boki do środka, a potem jak najciaśniej zwijać od dołu.